Historia jednego marzenia – Tymek Kopczewski dla „Zupełnie innego świata”

dnia

Zupełnie inny świat – kwartalnik tworzony przed młodych i dla młodych, który w każdym numerze podejmuje inny, ważny temat, tym razem skupia się na modzie. Autorem jednego z tekstów jest Tymek Kopczewski, który w naszej firmie odpowiada między innymi za wdrażanie zarządzania godnościowego, jest autorem jednego z artykułów. Polecamy cały numer, a w szczególności tekst Tymka. Poniżej mała zajawka:

Szyjemy Sukienki. Historia jednego marzenia

(…) „Szyjemy Sukienki” to firma, która 5 lat temu powstała jako realizacja marzenia Marty Stąpor o własnym biznesie zrodzonym z pasji, który pozwoli jej tworzyć piękne rzeczy. Od samego początku myślenia o firmie rozumiała, że chce tworzyć inną od tych, które dominują w branży modowej, znanej z szukania zysku za absolutnie wszelka cenę. (…) W praktyce staramy się budować zespół, w którym nie ma sformalizowanej hierarchii, a tworzące go osoby same planują sobie pracę w porozumieniu z innymi, których zadania są związane z efektami tych pierwszych. Np. planowanie pracy krawcowych odbywa się w drodze dialogu pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za spotkania z klientkami, osobą zajmującą się zamówieniami ze sklepu online oraz zespołem szyjącym. Krawcowe decydują, które sukienki będą szyć, czasem łącząc się w pary czy trójki, jeśli uznają, że w ten sposób są w stanie wykonać swoje zadania szybciej i sprawniej. Gdybym był szefem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, to żeby wyznaczać podwładnym zadania, musiałbym najpierw posiąść wiedzę, którą nasze krawcowe zdobywały przez lata. Wymiana wiedzy i dobrych praktyk to kolejny z aspektów budowania firmy, który uważamy za szczególnie ważny. W „Szyjemy Sukienki” pracują osoby z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w rzemiośle krawieckim, jak i osoby świeżo po szkole. Dodatkowo znajomość kroju i konstrukcji musi też posiadać osoba spotykająca się z klientką, więc osoby zajmujące się różnymi aspektami pracy stale rozmawiają ze sobą i dzielą się dobrymi praktykami, tak aby ciągle usprawniać to, jak działa firma i jak obsługiwane są klientki. Możliwość takiej wymiany sprawia, że nie ma w zespole wrogich podziałów wg wykonywanych zadań (jak taki podział może wyglądać wie każdy, kto kiedykolwiek pracował w gastronomii, gdzie wieczny konflikt kuchnia-sala jest szczególnie widoczny) i wszyscy czują się zaangażowani w proces. (…)

 

Cały artykuł w numerze #25 Zupełnie innego świata na stronie 46. Zobaczcie też wypowiedź Marty o tym, czym według nas jest etyczna firma:

stopklatka-zupelnie-inny-swiat.jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s